Ile kosztuje opieka nad starszymi osobami?

0
641
Ile kosztuje opieka nad starszymi osobami

Nasze społeczeństwo w coraz większym stopniu składa się z osób w podeszłym wieku, starzejemy się jako naród- my Polacy, ale dotyczy to absolutnie całej Europy. W dobie tak zaawansowanych zmian cywilizacyjnych wciąż dużym wyzwaniem pozostaje opieka nad osobami w podeszłym wieku. Najczęściej opieka ta spada na członków rodziny- dzieci i wnuków seniora, ale istnieje szereg sytuacji, gdy oni nie mogą zająć się należycie osobą starszą.

Opieka nad seniorem to zadanie niemal na całą dobę, wymagające i umiejętności, i wiedzy, a także ogromu cierpliwości. Często dzieje się więc tak, iż opiekę nad bliskim seniorem zleca się wykwalifikowanej opiekunce osób starszych- ile to kosztuje?

Kto może być opiekunem osoby starszej?

Hipotetycznie odpowiedzieć można, iż opiekunem może być każdy. Ale to tylko część prawdy. Opiekunami powinny być jedynie te osoby, które czują rzeczywiste powołanie i predyspozycje do wykonywania tego zawodu. A jest to zawód trudny i wymagający. Wchodząc na portale ogłoszeniowe możemy znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących opieki nad osobą starszą- najczęściej są to osoby, które chcą pracować “na czarno”.

Czy warto jednak przypadkowej osobie powierzyć pieczę nad nasza kochaną babcią lub wujkiem? Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zatrudnienie osoby z tzw. agencji opiekunek. Agencje opiekunek osób starszych dysponują wykwalifikowanym personelem, wśród którego jest sporo pań pielęgniarek, osób z wykształceniem rehabilitanta czy fizjoterapeuty. Agencje dbają, by ich opiekunki posiadały dobre referencje i odznaczały się predyspozycjami do wykonywania tego zawodu. Jakie to predyspozycje? Otóż opiekunka osoby starszej powinna być osobą odpowiedzialną, uczciwą, empatyczną, lubiącą ludzi, sumienną, obowiązkową.

Dobrze, jeżeli umie smacznie i zdrowo gotować oraz zachęcać seniora do aktywizacji ruchowej oraz intelektualnej. Agencje mają elastyczne podejście do swoich klientów, czyli seniorów lub ich rodzin. Jeżeli istnieje chęć zatrudnienia opiekunki tylko na kilka godzin dziennie, jest taka możliwość. Oczywiście opiekunkę można zatrudnić także “na stałe”, czyli tak, iż zamieszka ona z seniorem na czas opieki i będzie sprawowała nad nim pieczę i w dzień i w nocy.

Opiekun osoby starszej- sezonowo czy na stałe?

Większość pań, które zatrudnione są w agencji opiekunek jest opiekunkami pracującymi w zawodzie na stałe. Przez lata mogą pracować u danego seniora, a w sytuacji śmierci podopiecznego przechodzą do kolejnego zlecenia. Rodzina zatrudniająca opiekunkę może oczywiście zrezygnować z usług danej osoby, jeżeli ta osoba jej nie odpowiada. Agencja w takiej sytuacji podeśle naszemu seniorowi kogoś innego.

Koszt jednej dobry usług opiekuńczych to kwota około 200- 350 złotych. Wydawać by się mogło, że to całkiem sporo, jednakże pamiętać trzeba, iż obowiązki opiekunki są obowiązkami wymagającymi i ciężkimi, a więc powinny być jak najlepiej wynagradzane. Miesięczny koszt zatrudnienia opiekunki, która zamieszka pod jednym dachem z bliskim nam seniorem to kwota około 3000 złotych netto.

Mając za członka rodziny starszą i schorowaną osobę, trzeba pomyśleć nie tylko o dobrej opiekunce dla niej, ale zatroszczyć się też o odpowiednie wyposażenie jej domu. Osoba obłożnie chora i nie chodząca wymaga specjalistycznego łóżka (ok. 3000 złotych), materaca (ok. 300-1000 złotych) wózka inwalidzkiego (ok. 1000 złotych), krzesła toaletowego (ok. 200 złotych) i innych przedmiotów ułatwiających jej godne, codzienne funkcjonowanie. Wyposażenie seniora w potrzebne artykuły jest więc jednorazowo naprawdę sporym wydatkiem.

Koszty codziennej opieki

Podsumowując, trzeba liczyć się z tym, iż za godzinę płacić się będzie opiekunce około 25- 30 złotych. Jeżeli dodatkowo do seniora przychodzi pielęgniarka, koszt jej wizyty to dodatkowo ok. 50 złotych (np. robi zastrzyk lub opatruje ranę). Inne wydatki na seniora to środki higieny, w tym pieluchomajtki (około 50 złotych za 30 sztuk), kremy, szampony i środki do mycia ciała, jednorazowe rękawice, strzykawki, gazy itp.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, dochodzą także wydatki związane z wizytami u specjalistów- geriatrów, psychologów, psychoterapeutów, neurologów i innych lekarzy- jednorazowy koszt takich wizyt to średnio 100- 200 złotych.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.