Jak Niemcy obchodzą święta Bożego Narodzenia

0
2066
Jak Niemcy obchodzą święta Bożego Narodzenia

Niemcy, podobnie jak Polacy, wprost kochają święta Bożego Narodzenia. Ten czas jest dla Niemców czasem rodzinnych spotkań i najchętniej spędzają go w gronie najbliższych. W czym oba nasze kraje są podobne w obchodzeniu Bożego Narodzenia, a jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Niemców?

Wszystko zaczyna się od Adwentu

Wydawać by się mogło, iż Niemcy dużo bardziej niż Polacy przykładają wagę do okresu Adwentu. Adwent to czas na 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, czas oczekiwania na święta. Niemieckie domy są w tym czasie dekorowane wieńcem adwentowym, a więc wieńcem składającym się z żywych świerkowych lub jodłowych gałązek, 4 świec oraz (najczęściej) fioletowe wstęgi.

Zieleń jodły symbolizuje nadzieję, fioletowa wstążka – wspomnienia o przeszłości, a świeczki – światłość. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapalana jest kolejna świeca, a 4 zapalone świecie oznaczają nadejście Świąt. Popularne- zwłaszcza wśród dzieci- są także kalendarze adwentowe- najczęściej w kształcie domków z 24 okienkami.

Codziennie otwierane jest jedno okienko, które kryje w sobie niespodziankę- najczęściej czekoladową. Niemcy ogólnie bardzo dużą wagę przykładają do dekorowania własnych domów i okien. Lampki, stroiki, wieńce i płatki śniegu stają się wówczas nieodłącznym elementem otoczenia.

Niemieckie świętowanie

Mało osób wie, iż tradycja dekorowania choinki przybyła do Polski i rozprzestrzeniła się na cały świat właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Zwyczaj ten sięga przełomu XV i XVI wieku. Pojawił się po raz pierwszy w Nadrenii. Choinka była symbolem życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa.

Niemcy uwielbiają dekorować choinkę własnoręcznie przygotowywanymi ozdobami, w tym imbirowymi ciasteczkami. Pod choinką Niemcy kładą drewniane żłóbki na wzór tego, w którym narodził się Jezus Chrystus. Ciekawą niemiecką tradycją związaną z choinką jest wieszanie na niej… bombki w kształcie ogórka. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, otrzymuje dodatkowy prezent.

Pierwszy etap świętowania w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia, po przyjściu z kościoła. Niemcy przy stole składają sobie życzenia jednak nie dzielą się opłatkiem. Tradycyjnie na stołach króluje tego dnia sałatka kartoflana. Poza tym spotkać na nich można różne rodzaje pieczonych kiełbas oraz potrawy przyrządzane na bazie kapusty kiszonej. Pod talerzami Niemcy umieszczają pieniążki, mające zapewnić dobrobyt na przyszły rok. Dzieci dostają specjalne talerze, na których nie brak owoców- świeżych oraz suszonych, orzechów, ciast i słodyczy.

Drugiego dnia Świąt na stołach królują mięsiwa, a wśród nich gęś, kaczka, dziczyzna. Naturalnie rozpakowywane są także prezenty, które zwyczajowo przynosi dzieciom Mikołaj lub/i Dzieciątko Jezus.  Postacią negatywną, która straszy dzieci rózgą i przestrzega przed złym zachowaniem jest-  Knecht Ruprecht. Prezenty kładzione są na stole, a nie, jak u nas, pod choinką.

Niemcy bardzo lubią wspólne rodzinne muzykowanie oraz kolędowanie. W niemieckich domach rozbrzmiewają znane i lubiane kolędy, takie jak „O Tannenbaum” („O Choinko”), „Stille Nacht! Heilige Nacht” („Cicha noc, Święta noc”) czy „O du fröhliche” („O błogosławiony”). „Cicha noc”, czyli jedna z najbardziej znanych na całym świecie kolęd, została napisana w języku niemieckim przez Franza Xaviera Grubera. Do tej pory przetłumaczono ją na ponad 300 języków.

Nie ma dla Niemiec chyba nic bardziej charakterystycznego w grudniu jak Kiermasze Bożonarodzeniowe. Są to tradycyjne jarmarki, wśród których najstarszym i najsławniejszym jest Jarmark odbywający się w Norymberdze – Christkindlesmarkt.

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy jest organizowany w Saksonii od 1434 roku. Jarmarki odbywają się w niemal każdym niemieckim mieście oraz miasteczku, są kolorowe i rozśpiewane, pachną najlepszymi bożonarodzeniowymi przysmakami i potrawami. Można na nich kupić dekoracje do domu, ozdoby choinkowe, degustować potrawy oraz napić się grzanego wina. Pięknie udekorowane ulice i śpiewający wspólnie kolędy mieszkańcy stwarzają niepowtarzalny klimat i atmosferę świąt.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.