Jak zachowywać się przy osobie starszej

0
1250
Jak zachowywać się przy osobie starszej

Praca opiekunki w Niemczech zazwyczaj opiera się na pomocy osobą w podeszłym wieku. Co za tym idzie zagłębiamy się w relacjach, w której różnica pokoleń jest dość znaczna. Niezależnie od tego, czy jest to dwadzieścia, czy trzydzieści lat, zobowiązani jesteśmy stosować się do pewnych zasad.

To, co dla opiekuna może wydawać się śmiesznym, może w pewnym stopniu obrazić podopiecznego. W tym przypadku pojawia się myśl, na co zwracać uwagę podczas opieki nad podopiecznym. Jak zachować się przy osobie starszej? Na co możemy sobie pozwolić, a czego lepiej nie robić?

Na skróty:

Szacunek do osoby starszej

Praca z osobą starsza wiąże się z powstawaniem pewnych barier, które wbrew pozorom są do przełamania. Seniorzy ze względu na swój wiek, przeżyły młodość w znacznie innych warunkach i pod wpływem innych zasad. Naturalne bowiem jest to, że posiadają oni znacznie inne poglądy i postrzeżenia. To, co dla nas może wydawać się całkiem normalne, w seniorach może budzić strach i niezrozumienie.

W kontakcie z osobami starszymi musimy pamiętać o szacunku, niezależnie od tego, czy pracujemy w opiece, czy spotkamy ją w parku. Rola opiekuna w takiej relacji jest znacznie większa i spoczywa na niej znacznie większa odpowiedzialność. Zajmując się podopiecznym, powinniśmy pamiętać o tym, aby szanować jego intymność. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji senior się znajduję.

Powinniśmy cechować się wyrozumiałością i dużym zaangażowaniem. Pokażemy tym samym, jak bardzo zależy nam na podopiecznym, co z pewnością mile go zaskoczy. Nie możemy bez zgody otwierać korespondencji, korzystać z prywatnych sprzętów seniora, a także wykorzystywać jego słabości. Zakazane jest spożywanie przez opiekunów alkoholu oraz substancji wpływających niekorzystnie na ich samopoczucie.

Opiekunowi nie wolno pouczać osoby starszej i narzucać mu swoich przekonań, gdyż może się to okazać nieprzyjemnym w skutkach. Główna zasada mówi o tym, żeby traktować swojego podopiecznego w taki sam sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani.

Jeśli chodzi o wygląd, w opiece, ma on ważne znaczenie. Najczęściej dopasowujemy swój wygląd do cech charakteru, dobieramy odpowiednie ubiór, szykujemy idealny makijaż, ale nie w tym wypadku. W pracy w opiece niestety działa to odwrotnie. Czasem za dużo makijażu bądź nieodpowiedni strój, może zaważyć nad losem naszej dalszej współpracy. Podopieczny może źle zareagować na nasz wygląd, przez co stwierdzi, że nie jesteśmy godni zaufania.

A tego przecież nie chcemy! W wykonywaniu obowiązków opiekuna najlepiej sprawdzi się strój sportowy, nie tylko ze względu na akceptacje przez seniora, ale również będzie on wygodniejszy podczas kilkugodzinnej pracy. Jeśli chodzi o fryzurę, powinna ona być wygodna a paznokcie zadbane i krótkie, aby nie zranić nimi podopiecznego.

Praca z osobą starszą

W pracy z osobami starszymi najbardziej cenioną cechą okazuje się umiejętność rozmowy. Niezależnie od tego, co wydarzy się między opiekunem a podopiecznym, można problem załatwić poprzez rozmowę. Ludzie w podeszłym wieku nie mają chęci na telefoniczne plotki czy rozmowy u sąsiadki przy kawie.

Dlatego naszą rolą jest zapewnienie seniorowi możliwości podzielenia się swoim światopoglądem. Rozmowa pozwoli również na dopracowanie szczegółów oraz omówienie oczekiwań i potrzeb naszego podopiecznego.

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej?

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej? Najważniejsze, aby była to osoba cierpliwa i wyrozumiała, lubiąca kontakt z ludźmi. Osoby starsze w dodatku schorowane, bywają bardzo wymagające. Często też wymagają specjalistycznej opieki, w wyniku czego znajomość udzielania pierwszej pomocy, czy umiejętność robienia zastrzyków, może okazać się bardzo istotna.

Aby kontakt z podopiecznym był odpowiedni, należy wszelkie informacje przekazywać wolno i w jasny sposób, a jeśli to nie skutkuje posługiwać się gestami. Podczas rozmowy nie należy również podnosić głosu, nawet jeśli sytuacja jest poważna. Opanowanie będzie tutaj również kluczową cechą u opiekuna.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.