Niemcy cenią sobie opiekę

0
685
Niemcy cenią sobie opiekę

Branża opiekuńcza w Niemczech jest zdecydowanie bardziej popularna i częściej praktykowana niż w Polsce. Zasadniczo każda opiekunka zajmuje się tym samym i musi charakteryzować się takimi samymi cechami charakteru. Każda z Pań powinna znać język oraz mieć podobne doświadczenie.

Dlaczego więc, tak spora większość Polskiego społeczeństwa, wyjeżdża do pracy za granicę? Okazuję się, że różnice istnieją, które okazują się decydujące, jak np. poziom wynagrodzenia.

Na skróty:

Polska opiekunka a niemiecka

Zacznijmy może od charakterystyki pracy na terenie Niemiec. Zadaniem opiekuni, jest sprawowanie opieki nas osobą w podeszłym wieku. Oznacza to, że jest ona odpowiedzialna za robienie zakupów, drobne porządki w domu oraz pomoc w codziennych czynnościach wykonywanych przez podopiecznego.

Nie można jednoznacznie określić tych czynności, ponieważ każdy z seniorów potrzebuję indywidualnego dopasowania zadań, do swojego stanu zdrowia. Jak widać między charakterystyką pracy w Niemczech nie ma znaczącej różnicy, obie Panie zatrudnione są do określonych celów.

Sytuacja zaczyna zmieniać się, gdy zaczniemy rozmawiać o częstotliwości opieki. Opiekunka osoby starszej z Polski, zatrudniana jest doraźnie. Oznacza to, że odwiedza ona swojego podopiecznego w określonych godzinach, pomaga mu, a następnie wraca do domu. Niemieckie opiekunki są zatrudniane na nieco innych warunkach, gdyż zamieszkują razem z podopiecznym.

Dlaczego tak to wygląda? Taki format pracy, został nieco narzucony przez fakt, że większość z opiekunek była emigrantami. Po przyjeździe za pracą do Niemiec, zwykle opiekun nie dysponowała większą gotówką, przez co ciężko było mu znaleźć sobie lokum do wynajęcia. Takie koszty przerastały ich możliwości, zwłaszcza, gdy na ich barkach spoczywało również utrzymanie. Lepszym i bardziej perspektywicznym rozwiązaniem okazało się dzielenie lokum wraz z podopiecznym. Dla opiekunów była to świetna propozycja, gdyż mogli oni odkładać zarobione pieniądze. Również samopoczucie seniora polepszało się wraz ze świadomością, że jego „prawa ręka” znajduję się tuż za ścianą.

Taka forma zatrudnienia była dla obu stron bardzo komfortowa. Opiekun mógł wykonać wszystkie powierzone mu czynności, bez żadnego stresu, bo miał na to cały dzień. Wystarczyło jedynie ułożyć sobie harmonogram działań.

Dlaczego polskie opiekunki osób starszych są cenione w Niemczech

Już od lat, polskie opiekunki są wysoko cenione przez Niemców. Wpływa na to przede wszystkim fakt, iż poświęciły one swoje rodziny i bliskich, aby przyjechać z pomocą do Niemiec. Nie rzadko, słyszy się również, że polki znacznie lepiej radzą obie z organizacją czasu pracy. Przygotowują wyśmienite posiłki oraz dbają o ład w mieszkaniu. Seniorzy czują się w ich obecności lepiej.

Dodatkowo polki uchodzą za kobiety miłe, obowiązkowe. Dzięki ich pracowitości, świetnie radzą sobie zarówno w pracach w domu jak i w ogrodzie. Obserwując wyniki, które pokazują jak wiele polek wyjeżdża za granicę, można stwierdzić, że świetnie sobie tam radzą. Często niedoceniane w pracy w Polsce na terenie Niemiec są niezwykle uznanymi pracownikami.

Troska i doświadczenie

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej? Z pewnością powinna mieć wielkie serce. Opiekunka powinna emanować dobrą energią, powinna być uśmiechnięta i troskliwa. Opiekunka osoby starszej powinna być również odpowiedzialna, nie tylko za siebie, ale też za podopiecznego, którym zajmuję się na co dzień.

Seniorzy bardzo często mają potrzebę wygadania się, podzielenia się z kimś swoimi poglądami oraz opiniami co umożliwić im to powinna opiekunka osoby starszej. Kwalifikację to kolejna z ważnych rzeczy, którą powinna charakteryzować się opiekunka. Żadna z agencji a tym bardziej nikt z rodziny nie zgodzi się na to, aby obca osoba bez doświadczenia zaopiekowała się starszym człowiekiem.

Polskie opiekunki to troskliwe osoby, które cieszą się coraz większym powodzeniem na terenie Niemiec. Zaczynają tworzyć mocną konkurencje dla tamtejszych okolicznych opiekunów.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.