Opiekunka wyjeżdża na święta – jak spędzić święta w obcym domu?

0
468
Opiekunka wyjeżdża na święta – jak spędzić święta w obcym domu

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w Polskiej tradycji. Wielu z Nas w tym czasie, decyduję się na ubranie choinki czy wspólną wieczerzę przy rodzinnym stole. Wigilia to czas jednoczenia, w którym nawet najdalszy krewny, jest mile widziany na rodzinnej uroczystości.

Niestety często w branży opiekuńczej, powstają sytuację, w których pozostawienie podopiecznego nie jest możliwe. W takiej sytuacji musimy pozostać na miejscu wraz z podopiecznym. Jak spędzić święta w obcym domu, czy zawsze opiekunka wyjeżdża na święta do pracy?

Na skróty:

Praca za granicą-Święta z dala od rodziny

Okres bożonarodzeniowy, za granicą to bez wątpienia czas, który obudzi w nas niechciane emocję. Tęsknota może być znacznie silniejsza niż się spodziewaliśmy, przez co nie zawsze można sobie z nią poradzić. Najważniejsze w tym momencie będzie pozytywne nastawienie. Nie żyjmy w przekonaniu, że czas ten będzie czasem zmarnowanym, a my musimy spędzić go w samotności.

Praca w Niemczech może mieć wiele zalet, a my możemy świetnie wykorzystać spędzony tam czas. W wolnej chwili poznajmy tradycję świąteczne w Niemczech, możliwe, że znajdziemy w nich kilka podobieństw. Praca opiekuna osoby starszej w Niemczech umożliwia nam zapoznanie się z panującymi zwyczajami, odwiedzenie ośnieżonych, niemieckich ulic oraz spróbowanie bożonarodzeniowych przysmaków.

Jeśli stan zdrowia naszego podopiecznego pozwala na poruszanie się, możemy zaproponować mu wspólny spacer. Zmiana otoczenia i świeże powietrze mają korzystny wpływ na samopoczucie chorego, a nam przyniesie sporo radości.

W naszej pracy ważna jest również dobra relacja. Jeśli chcemy, możemy zaproponować podopiecznemu wspólne spędzenie tego czasu. Zapytajmy, czy ma on ochotę na uczestnictwo w świątecznych wydarzeniach, czy chciałby podzielić się z nami swoimi zwyczajami i co ważniejsze usiąść przy jednym stole.

Jeśli stan zdrowia na to pozwala, możemy zaprosić seniora do wspólnych przygotowań, będzie to świetna forma rekreacji i aktywizacji.

Tradycję świąteczne w Niemczech

Praca za granicą, święta oraz czas spędzony z podopiecznym to świetny czas, aby zapoznać się z kulturowymi zwyczajami. Już przed wyjazdem możemy zaczerpnąć kilku informacji i doszkolić się w tej dziedzinie, aby zaskoczyć podopiecznego i jego rodzinę.

Boże Narodzenie w Niemczech to równie ważny czas, jak dla nas. Przygotowania do świąt rozpoczynają się nawet miesiąc wcześniej, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Wyznacznikiem świąt z pewnością są bożonarodzeniowe ozdoby. Prawie w każdym domu zobaczymy wianki zrobione z gałązek oraz świeczek, mają one symbolizować zbliżające się Boże Narodzenie.

Na parapetach znajdować się będą papierowe figurki i kolorowa światełka. W każdym domu znajdziemy adwentowy kalendarz, z których głównie radość czerpią dzieci. Kalendarz przypomina wielki domek z dwudziestoma czterema okienkami, a w każdym z nich czeka miła niespodzianka. Nieodłącznym kompanem świąt, podobnie jak w Polsce, jest Choinka.

Na ulicach pojawiają się bożonarodzeniowe kiermasze, a w powietrzu unosi się zapach korzennych ciasteczek.

Święta to również czas wyśmienitych potraw. Na stole pojawia się pieczona gęś, potrawy z kapusty, sałatki oraz kiełbasa. W porównaniu do Polski święta zaczynają się dzień później, czyli 25 grudnia. W przeciwieństwie do nas Niemcy nie dzielą się opłatkiem i nie pozostawiają też wolnego miejsca na stole. Za to stałym punktem jest huczne świętowanie i śpiewanie kolęd.

Tęsknota za bliskimi przy pracy za granicą

Praca w Niemczech, święta i rozłąka to ciężki czas dla każdego z opiekunów. Jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi pracując za granicą? Warto wcześniej przygotować się na taką sytuację, porozmawiać rodziną i zapewnić ich, że Twoja praca wiąże się z pewnymi obowiązkami.

W obecnych czasach kontakt między Polska a Niemcami nie jest trudny do realizacji. Istnieją telefony komórkowe, portale społecznościowe oraz czaty i wideo rozmowy. Oczywiście nie zastąpią one w pełni obecności drugiego człowieka, ale pozwolą na zminimalizowanie tęsknoty.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.