Potrzeby seniorów – jakie są?

0
1098
Potrzeby seniorów – jakie są

Współcześnie seniorzy są daleko bardziej aktywni, ciekawi świata i życia niż ci, którzy byli seniorami jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś szczytem marzeń była jedynie spokojna starość, która najczęściej odznaczała się jedynie opiekowaniem i zajmowaniem się wnukami i prawnukami.

Dzisiejszy senior chce czegoś więcej- wiek senioralny się wydłużył, żyjemy znacznie dłużej i w jesieni życia potrzebujemy jeszcze wiele doświadczyć- na różnych płaszczyznach, emocjonalnych także.

Potrzeby seniorów kiedyś a dzisiaj

Współczesny senior, o ile dopisuje mu zdrowie, nie marzy już tylko o zajmowaniu się wnukami, oglądaniu w spokoju seriali, rozwiązywaniu krzyżówek lub zajmowaniu się ogródkiem czy działką. Jak pokazują badania, współcześni seniorzy dużo bardziej cenią sobie mieć czas dla siebie (a nie poświęcać się dla młodszych pokoleń), zająć się lekturami, które zawsze chcieli przeczytać oraz poświęcić się swojemu hobby lub zainteresowaniom- chociażby podróżom. Odsetek seniorów, którzy swoją jesień życia wiążą jedynie z opiekowaniem się wnukami wynosi niewiele ponad 10%.

Seniorzy nie chcą wpadać w bezczynność, rezygnować z siebie, nie chcą zajmować się jedynie życiem swoich dzieci i wnuków. Ponad 40% seniorów deklaruje, iż w wieku emerytalnym zamierza się rozwijać i dbać o siebie samego. To może być nauka języków, podróżowanie i poznawanie świata, nawiązywanie nowych znajomości. Oczywiście najlepiej, gdy zachowany jest balans- i senior poza własnymi pasjami i planami znajdzie także czas dla swoich najbliższych. Współcześni seniorzy, jeżeli pozwala im na to stan zdrowia, nie zamykają się w domach. Wręcz przeciwnie- wychodzą do znajomych, odwiedzają przyjaciół i rodzinę mieszkających poza ich miejscem zamieszkania, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, chętnie podejmują aktywność fizyczną. Seniorzy nie zapominają jednak w tym wszystkim o swoich najbliższych i wspierają ich chociażby finansowo.

Znaczny odsetek seniorów część swoich środków finansowych przeznacza na pomoc dla dzieci i wnuków. Podsumować można krótko, iż potrzeby współczesnych seniorów nie różnią się zbytnio niczym od potrzeb innych grup wiekowych. Seniorzy jak i inni mają potrzeby odpowiedniej stymulacji umysłowej i psychicznej, duchowej satysfakcji, satysfakcjonującego spędzania czasu wolnego, utrzymywania kontaktów towarzyskich i rodzinnych, stwarzania okazji do wyrażania samego siebie, itp. Zaniedbanie swoich potrzeb może być niedobre dla zdrowia, gdyż prowadzić może do chwiejności emocjonalnej, do depresji, do zaburzeń snu.

Opieka nad seniorem współcześnie

Znając już wymienione wyżej potrzeby, trzeba zadać sobie pytanie jak dziś opiekować się osobami starszymi. Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia seniora- tego, czy jest on w pełni zdrowy, a jedynie samotny i potrzebuje kogoś do towarzystwa, czy może jest obłożnie chory lub cierpi na schorzenia neurodegeneracyjne. Opieka nad osobą starszą, niemal w każdym przypadku, nie powinna ograniczać się jedynie do kwestii higienicznych, związanych z karmieniem i myciem.

Opieka taka powinna brać pod uwagę także aspekt psychologiczny i społeczny życia. Wsparcie psychologiczne, emocjonalne, aktywizowanie seniora do życia towarzyskiego, kulturalnego czy do uprawiania sportu jest tak samo ważne jak dbanie o zdrową dietę dla niego. Dbać należy o obserwowanie stanu emocjonalnego osoby starszej i odpowiadać na ten stan odpowiednią komunikacją. Osoba starsza często może czuć swoje lęki lub nawet agresję, trzeba wiedzieć jak się wtedy z nią komunikować, czasem bardzo ważne jest także zwykłe przytulanie- kontakt dotykowy jest ważny dla człowieka niezależnie od wieku.Sama starość nie jest chorobą, dlatego nie powinniśmy sprawnego seniora traktować jak kogoś, kto powinien siedzieć jedynie w domu lub na ławce przed blokiem.

Seniora trzeba aktywizować, zachęcać go do spotkań ze znajomymi i z rodziną, oferować mu zajęcia na uniwersytetach trzeciego wieku, wyciągać na nordic walking, spacer, rower, basen.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Zadania opiekunki podzielić można na dwie kategorie: opiekę nad seniorem i prowadzenie domu. Opiekunka ma za zadanie pomóc seniorowi w czynnościach higienicznych, w jedzeniu, asekurować go w chodzeniu czy wstawaniu, podać mu przygotowane leki, ale powinna także zachęcać go do życia takiego, jakim żył do tej pory- o ile stan zdrowia mu na to pozwala.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.