Praca na czarno jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Nie, dziękuje!

0
631
Praca na czarno jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Decydując się na zatrudnienie bez umowy o pracę, musimy pamiętać o pewnym fakcie. Praca na czarno nie podchodzi pod wykroczenie prawne, ale pod przestępstwo. Za taki rodzaj „zatrudnienia”, a raczej jego brak, jednakowo pracownik jak i pracodawca, będzie musiał zapłacić srogą karę.

Oprócz kary czeka nas wiele nieprzyjemności, strata czasu oraz brak ubezpieczenia, które z uwagi na to, że jesteśmy poza granicami naszego państwa, jest kluczowym problemem.

Na skróty:

Praca jako opiekun osoby starszej w Niemczech- prywatnie

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech prywatnie wiąże się z pewnymi obowiązkami. Decydując się na prywatne zatrudnienie, musimy pamiętać, że wszelkie potrzebne formalności załatwiane są indywidualnie. Oznacza to, że sam proces rekrutacji z pewnością się przedłuży. Podczas bezpośrednich rozmów z pracodawcą to my musimy zawalczyć o naszą stawkę, ustalić wykonywane obowiązki oraz ustalić czas przybycia.

Dodatkowo musimy uzgodnić kwestie zakwaterowania, należy pamiętać, że nie zawsze uda nam się zamieszkać z podopiecznym, gdyż jego rodzina może nie wyrazić na to zgody. Opiekun zatrudniający się na własną rękę powinien też pamiętać o zapewnieniu sobie transportu, gdyż odpowiada za to samodzielnie.

Jeśli rozpoczynasz pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech, prywatne szukanie podopiecznego czy załatwianie spraw formalnych może okazać się problematyczne lub czasochłonne. Ten wariant wymaga od opiekuna wiele samodzielności.

Praca jako opiekun przez agencję

Agencja opiekunek osób starszych to świetne rozwiązanie, jeśli szukamy pracy w tym zawodzie. Po podjęciu decyzji zgłaszamy swoją kandydaturę do jednej z nich i czekamy na odpowiedz koordynatora. Już kolejnego dnia możemy spodziewać się telefonu i uzyskać zaproszenie na rozmowę, podczas której opowiemy nieco o sobie i swoich doświadczeniach.

Na początku jesteśmy sprawdzani ze znajomości naszego języka, jeśli jest ona chociaż podstawowa, nie mamy się czym martwić. Po wstępnej rozmowie jesteśmy pytani o warunki pracy oraz jakiej czynności nigdy byśmy się nie podjęli. Po takiej rekrutacji, ogłoszenie z naszą kandydaturą wystawiane jest na światło dzienne. Czasem zdarza się tak, że agencja od razu jest w stanie przydzielić na podopiecznego, który będziemy się mogli zajmować. Okazuję się to dużym ułatwieniem, gdyż nie musimy spędzać kilku godzin dziennie na przeszukiwanie Internetu, praca sama się do nas odzywa.

Agencje opiekunek osób starszych, same zajmują się całą formalnością związaną z zatrudnieniem. Posiada bezpośredni kontakt z pracodawcą, przez co może ustalić wszelkie warunki współpracy. Agencja zajmie się również zagwarantowaniem oraz transportem do rodziny podopiecznego. Takie firmy posiadają długoterminowe umowy ze sprawdzonymi firmami przewozowymi. Co ważniejsze otrzymamy również ubezpieczenie zdrowotne, a to nie zawsze da się uzyskać, ubiegając się o pracę na własną rękę.

Praca jako opiekun osoby starszej przez agencję jest w stu procentach legalna i jest to najbezpieczniejsza forma pracy jako opiekun osoby starszej.

Jak dobrać odpowiednią i bezpieczną agencję? Przede wszystkim powinniśmy skorzystać z usług sprawdzonej lub polecanej firmy. Podczas przeglądania ofert powinniśmy upewniać się, że nie budzi ona żadnych zastrzeżeń. Powinniśmy upewnić się, że dana agencja jest legalnie zarejestrowana oraz dokładnie i szczegółowo czytać każdą z oferowanych umów.

Bezpieczeństwo za granicą

Wyjeżdżając do pracy za granicę, musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Dlatego tak ważne jest posiadanie i ubieganie się o ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, w każdej sytuacji powinniśmy walczyć o swoje prawa i o to, co nam się należy. W sytuacji, gdy pracodawca zapewni nam lokum, a my będziemy mieli taką możliwość, odkładajmy część swoich pieniędzy lub zabierzmy trochę oszczędności z domu.

Pieniądze dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i pomogą w trudnej, nagłej sytuacji. Dodatkowo, przed samym wyjazdem, powinniśmy rozejrzeć się po Internecie i sprawdzić kilka informacji. Poszukajmy wiadomości na temat agencji, z którą się związaliśmy, opinii na ich temat i o okolicy, w której zamieszkamy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.