Przygotowania do wymiany z Opiekunką osoby starszej

0
467
Przygotowania do wymiany z Opiekunką osoby starszej

Zmiana opiekuna, dla podopiecznego to bardzo ważny i stresujący moment. Zarówno dla podopiecznego, jak i samego opiekuna. Istnieje kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać, żeby cała procedura wypadła celująco. Sprawdź, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę i o czym nie zapomnieć!

Na skróty:

Poinformowanie seniora o wymianie opiekuna osoby starszej

Wymiana opiekuna osoby starszej może okazać się traumatycznym przeżyciem, dla każdej ze stron. Miesiące spędzone wspólnie, z pewnością doprowadziły do utworzenia silnej więzi, którą ciężko będzie rozerwać. Ludzie w podeszłym wieku bardzo przeżywają swoje rozstania z opiekunami, przed nimi duże wyzwanie, aby w pełni zaufać całkiem nowej osobie.

Będąc opiekunem, musimy podejść do tematu bardzo spokojnie. Kluczem do sukcesu jest rozmowa i to właśnie od niej będziemy musieli zacząć. Podczas niej musimy wytłumaczyć podopiecznemu sytuację i zapewnić go, że nową zmienniczką z pewnością okaże się dobrą przyjaciółką. Musimy być przygotowani na to, że padnie wiele pytań o nową Panią w jego domu. Jest to całkiem naturalne i zrozumiałe, dlatego też warto poinformować go o kilku szczegółach.

Podczas rozmowy możemy opowiedzieć o jej doświadczeniu, zainteresowaniach, miejscu zamieszkania i cechach wyglądu. Taka rozmowa z pewnością uspokoi naszego podopiecznego, a my z czystym sumieniem będziemy mogli się z nim rozstać.

Przed samą wymianom warto będzie załatwić kilka drobnych spraw. Możemy zacząć na przykład od uzupełnienia zapasów leków czy dopięcia wizyt lekarskich. Wraz z podopiecznym możesz wybrać się też na zakupy, którymi wypełnisz lodówkę, przed przybyciem swojej zmienniczki. Załatwienie tak niewielkich spraw sprawi nowej opiekunce dużo radości. Sam dobrze wiesz, jak wyglądały Twoje początki, aby się zaaklimatyzować i w pełni pochłonąć się pracy potrzeba trochę czasu.

Jeśli wystarczy Ci czasu, sporządź listę obowiązków, którymi zajmowałaś się dotychczas. Spisz wszelkie kontakty, które mogą się przydać, na przykład numer do prywatnego lekarza bądź pielęgniarki. Niezaprzeczalnie najważniejszymi informacjami okażą się szczegóły dotyczące zachowań, diety, a także zainteresowań podopiecznego. Pomimo iż te informacje zostaną na pewno przekazane przez rodzinę bądź agencję, to Ty jako wcześniejszy opiekun znasz e od praktycznej strony.

Kontakt z poprzednią opiekunką

Kontakt między opiekunami osób starszych jest bardzo ważnym elementem podczas wymiany. Możemy spodziewać się tego, że agencja opiekunek, przekaże nasz numer telefonu, naszej zastępczyni. Zapewne skorzysta ona z tej możliwości nie raz, aby mailowo bądź telefonicznie porozmawiać o podopiecznym. Zadania, które wykonywałaś, z pewnością zainteresują nową opiekunkę, a kto mógłby opisać je lepiej od Ciebie.

Istotnym elementem rozmowy będzie również omówienie wyposażenia domu. Jako najlepszy znawca dotychczas, dobrze wiesz czego brakuje i w co warto się zaopatrzyć. Zapewnienie opiekunce pewnego gruntu, z pewnością pomoże jej w szybkim zaaklimatyzowaniu. Sama dobrze wiesz, co potrzebne jest do rozpoczęcia pracy i co może jej w tym pomóc. Przekaż jej to wszystko, czego oczekiwałaś od swojej poprzedniczki.

Dzień wymiany opiekuna osoby starszej – najważniejsze informacje

Dzień wymiany to dzień, w którym następuje spotkanie wszystkich bliskich podopiecznemu osób. W tym dniu, z pewnościom zapoznamy się z naszą zmienniczką i spędzimy z nią kilka chwil.

Podczas tych chwil wykorzystaj każdą minutę w stu procentach i zaznajom nową opiekunkę z obowiązkami. Możesz również przekazać jej swój punkt widzenia i zdradzić kilka tajnych „sposobów” na swojego podopiecznego.

Wymiana opiekuna osoby starszej – informacje

-opisz stan podopiecznego oraz jego choroby

-podziel się zaleceniami zarówno dotyczącymi diety, jak i leczenia

-przedstaw harmonogram dnia

-zapisz ulubione sposoby aktywizacji, a także menu podopiecznego

-przedstaw formy rozliczeń i sposoby opieki nad domem

-pokaż lub poinformuj o najbliższych punktach typu apteka, sklep

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.