Zadbaj o swoje ubezpieczenie przed wyjazdem

0
5908
Zadbaj o swoje ubezpieczenie przed wyjazdem

Z racji tego, że zarobki za granicą są znacznie większe, coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd z ojczyzny. Jedni zatrudniają się dorywczo na kilka miesięcy, inni zaś zostają za granicą już na stałe.

Sam proces przeniesienia się do pracy za granicę nie należy do najłatwiejszych. Wszelkie problemy możemy ograniczyć do minimum, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy. Sprawdź o co należy zadbać przed wyjazdem za granicę.

Na skróty:

Co załatwić przed wyjazdem do pracy za granicę?

Co załatwić przed wyjazdem do pracy za granicę? Rozpocznij od dobrego research’u, dowiedz się dokładnie, gdzie i w jakim celu opuszczasz swój kraj. Jeśli mamy taką możliwość popytajmy znajomych, zamieszkujących tamte rejony, o wszystkie nurtujące nas kwestię.

Poszperajmy trochę w Internecie, przecież tam znajdziemy wszystko. Zapoznaj się z kosztami, jakie przyjdzie Ci ponosić, poczytaj o obyczajach i tradycjach.

Przed samym wyjazdem, warto wypisać listę dokumentów, niezbędnych podczas pobytu za granicą. Co powinna zawierać taka lista: z pewnością dowód osobisty – bez niego ani rusz. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie obejmuję ochronę na terytorium obcego kraju. Zabierz ze sobą wszelkie zaświadczenia i certyfikaty, które potwierdza Twoje doświadczenie i umiejętności. Nie zapomnij o umowach zakwaterowania lub pracy.

Jeśli przewidujemy, że nasz pobyt będzie nieco dłuższy, zaopatrzmy się w takie papiery jak dokumenty o chorobach, akty małżeństwa, urodzenia, a także te, które wliczają nas do otrzymywania świadczeń. Świetnym pomysłem będzie zabranie certyfikatu nauki języka obcego, o ile taki posiadamy. Może on odegrać ważną rolę, gdy będziemy chcieli znaleźć inną pracę. Na wszelki wypadek zaopatrzmy się w ksero powyższych dokumentów, może się ono przydać, jeśli zgubimy jeden z nich.

Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą

Jeśli decyzja o wyjeździe została podjęta, warto będzie rozważyć zakup ubezpieczenia- oczywiście dodatkowego. Koszty związane z leczeniem bądź hospitalizacja mogą okazać się większe niż w ojczystym kraju, przez co będziemy naprawdę dużo stratni. W tej kwestii należy podejść do sprawy indywidualnie.

Możemy zdecydować się na ubezpieczenie, które będzie obejmowało zdarzenia losowe, nieszczęśliwe wypadki lub takie, które zadba o nas, podczas gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, w pracy. Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą- kiedy możemy liczyć na odszkodowanie? Odszkodowanie pobierane jest z pieniędzy, jakie odprowadza od nas pracodawca. Jego obowiązkiem podczas wypadku, jest udzielenie pomocy i powołanie zespołu, który określi jego przyczyny.

Jeśli wina zależna była od wykonywanych obowiązków, możemy liczyć nawet na jednorazowe odszkodowanie. Jeśli natomiast wypadek powstał z winy pracownika, nie może on liczyć na wypłacenie żadnych pieniędzy.

Karta EKUZ przy dłuższym pobycie za granica

Co w sytuacji, gdy decydujemy się na dłuższy pobyt za granicą? W tym wypadku warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ daję nam możliwość bezpłatnego korzystania z opieki medycznej, poza krajem ojczystym.

Co ważniejsze podczas wypadku, ubezpieczony nie jest zobowiązany powrócić na terytorium kraju, aby otrzymać pomoc medyczną. Karta EKUZ, jest wyrabiana bezpłatnie, a jej posiadanie nie jest obowiązkowe.

Karta EKUZ – dłuższy pobyt za granicą. Posiadanie takiego dokumentu jest bardzo opłacalne, niezależnie od tego, czy za granicę wybieramy się w celach rekreacyjnych, czy też do pracy. Każde nieprzyjemne zdarzenie, które zaskoczy nas podczas chwil za granicą, będzie rozliczane na warunkach preferencyjnych.

Niestety nie zwalnia to poszkodowanego z pełnej opłaty za leczenie za granicą. Dużym plusem karty EKUZ jest fakt, iż honorowana jest w wielu krajach. Możemy ją wykorzystać w Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i 27 innych krajach. Należy pamiętać, że karta posiada również swoje ograniczenia. Nie uwzględni się jej w przypadku planowanych operacji lub zabiegów za granicą. Nie przyda się również w placówkach, które nie posiadają umowy z lokalnymi ubezpieczycielami.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.